You are currently viewing Mis on liimpuit?

Mis on liimpuit?

Liimpuit on mitmest puidukihist koosnev toode, kus puidukihid on omavahel kokku liimitud vastupidava ja niiskuskindla konstruktsiooniliimiga.

Liimpuitu kasutatakse puitkonstruktsioonides. Lamineerides mitut väiksemat puidutükki saadakse üks suur ja tugev struktuuri tugiosa. Neid struktuuri tugiosasid kasutatakse vertikaalsete tulpadena või horisontaalsete taladena, samuti kaarja kujuna. Liimpuitu saab valmistada erineva välimuse ja kujuga, näiteks on sellele kerge anda kaarjas kuju. Kahe liimupuidu tugiosa ühenduskohad ühendatakse reeglina poltidega või terasest tüüblite ja terasplaatidega.

Liimpuidu valmistamisel on võimalik ära kasutada väheväärtuslikku puitu, see ei vaja ilmtingimata kvaliteetset saematerjali. Nii on võimalik vähendanda maksimaalselt puidumaterjal ära kasutada.

Liimpuidul on palju väiksem energiasisaldus kui raudbetoonil või terasel ning see on samaväärne või väiksem täispuidu energiasisaldusega. Lamineerimisprotsess võimaldab liimpuidul kauem vastu pidada, kanda raskemaid koormusi ja olla vormitud erinevatesse kujudesse. 

Liimpuitu saab toota nii sirgelt kui ka kumeralt, mis pakub arhitektidele kunstilise vabaduse ilma, et peaks tegema järeleandmisi struktuurilistes nõuetes. Puidul on suurem tõmbetugevus kui terasel ja suurem survetugevuslik jõud kui betoonil.

Tugev ja jäik lamineeritud puit võimaldab taladele ja kaartele pikki vahemaid, ilma et vahepeal peaks olema sambaid, mis omakorda võimaldab rohkem disaini paindlikkust kui traditsioonilisest puidust ehitades see võimalik oleks. Suurused on piiratud ainult veo- ja käitlemise piirangutega.